Медична сестра Федоряченко Тетяна Олександрівна
/Files/images/dp/IMG-18a8e711fe8866c62e67382875c8bc26-V.jpg
/Files/images/dp/IMG-f8392c0eae690a64678fd4b30a266c91-V.jpg
/Files/images/dp/IMG-fbf46a54fdab928d6045d163400925c2-V.jpg

Правила поведінки за обіднім столом в дошкільному закладі:

1. Сідати до столу охайними, причесаними, обов'язково з чистими руками.

2. Сівши за стіл, потрібно покласти полотняну серветку на коліна, щоб захистити одяг від забруднення та зібрати крихти хліба, які падають.

3. Перш, ніж почати їсти, слід побажати іншим «смачного».

4. Потрібно привчати дитину їсти охайно, не поспішаючи, добре пережовуючи їжу, не кришити і не впускати хліб, брати його з тарілки руками, але не міняти взятий кусок; дотримуватися того, щоб на столі і під столом під час їжі було чисто.

5. Постава за столом має бути правильна: пряма спина, не горблячись та не розвалюючись, не дуже близько до столу, і не далеко від нього, не ставити лікті на стіл, підошви розташовані паралельно підлозі.

6. Слід правильно користуватися всіма столовими приборами.

7. Ягоди з компоту слід їсти чайною ложкою.

8. Хліб потрібно відламувати маленькими шматочками.

9. Допомагати собі набирати їжу на виделку слід ножем, а якщо його нема - скоринкою хліба.

10. Потрібно відвернути обличчя від столу в бік свого плеча та прикрити рот серветкою, якщо хочеш чхнути або кашлянути.

11. Пережовувати їжу слід із закритим ротом.

12. Можна руками брати деякі продукти: печиво, тістечка, фрукти.

13. Руки та губи слід витирати паперовою серветкою в міру потреби.

14. Після кожного прийому їжі слід дякувати.

15. Після кожного прийому їжі слід прополоскати рот водою.

Чого не можна робити за столом

1. Облизувати гострі предмети, бо це вкрай небезпечно.

2. Розмовляти з повним ротом, голосно плямкати чи сьорбати.

3. Ставити лікті на стіл.

4. Гойдатися на стільці.

5. Брати руками їжу та гратися нею.

6. Відкушувати великі шматки їжі, які неможливо пережовувати.

7. Заважати іншим дітям.

8. Забруднені рот і руки слід витирати паперовою серветкою, а не полотняною.

9. Не можна вставати із-за столу з їжею у роті.

Усі правила столового етикету можна опанувати за допомогою гри. Це може бути годування ляльки, сервірування столу, пояснення ляльці правил поведінки за столом тощо. З дітьми старшого дошкільного віку можна спільно встановити правила поведінки за столом, оформити їх у вигляді плаката й повісити на видному місці в груповій кімнаті. Використовуючи сучасні інформаційно-комунікативні технології, можна створювати рухливі анімації, презентації тощо.

Правила зберігання та використання побутової хімії вдома

За допомогою засобів побутової хімії підтримують чистоту одягу дитини, предметів побуту, приміщень, санвузлів тощо. Засоби побутової хімії мають бути безпечними для здоров'я дитини під час використання за призначенням. Також вони повинні відповідати встановленим санітарно-гігієнічним нормам і бути без­печними для довкілля.

У маркуванні товарів побутової хімії, крім основних відомостей, обов'язково мають бути зазначені:

• перелік інгредієнтів із зазначенням їх вмісту у відсотках; а заходи захисту користувача від несприятливого впливу;

• запобіжні заходи і правила зберігання та застосування;

• попереджувальні написи залежно від виду продукції, наприклад: «Берег­ти від дітей!».

Для того щоб засоби побутової хімії не потрапили до рук дітей і не завдали шкоди їхньому здоров'ю, дотримуйтесь правил безпеки.

Відведіть для зберігання засобів побутової хімії окреме, недоступне для дітей місце. Не залишайте побутову хімію у доступних місцях.

Не зберігайте побутову хімію у відкритому вигляді. Хімічні речовини, що випаро­вуються, можуть довго залишатися в повітрі та потрапляти в організм людини під час дихання.

Не використовуйте та не зберігайте побутову хімію близько до харчових продук­тів. Навіть мікроскопічна кількість побутової хімії, потрапивши на харчові продук­ти, а з ними і в організм людини, може спричинити отруєння.

Уникайте відкритого вогню, електромагнітного випромінювання і прямих со­нячних променів поблизу місця зберігання засобів побутової хімії. Наприклад, під впливом високої температури всередині флакона може відбутися хімічна реак­ція, наслідки якої можуть бути небезпечними для здоров'я.

Не використовуйте засоби побутової хімії після завершення терміну їх придатнос­ті. Засіб може не лише втратити ефективність, а й у деяких випадках — завдати шкоди здоров'ю.

Суворо дотримуйтесь інструкції щодо дозування, рекомендованої концентрації і частоти використання засобів побутової хімії.

Застосовуйте засоби побутової хімії суворо за призначенням.

Ретельно видаляйте залишки засобу для чищення з оброблюваної поверхні. Бага­то порошків, гелів, аерозолів потребують багаторазового споліскування. Деякі еле­менти, що входять до складу засобів побутової хімії, здатні закріплюватися на по­верхні, а часто й накопичуватися на ній.

/Files/images/dp/66715896.jpg
/Files/images/dp/FB_IMG_1662223793409.jpg
/Files/images/dp/FB_IMG_1662223796441.jpg
/Files/images/dp/FB_IMG_1662223800075.jpg
/Files/images/dp/FB_IMG_1662223803071.jpg
/Files/images/dp/IMG_20221018_135455_455.jpg
/Files/images/dp/IMG_20221018_135458_576.jpg
ЛІТО І БЕЗПЕКА НАШИХ ДІТЕЙ

Харчові отруєння

Влітку мало хто з батьків утримується від спокуси напоїти малюка парним молоком або пригостити його немитими ягодами з саду, овочами з городу. Парне молоко дуже шкідливо для маленьких дітей, оскільки на відміну від молока, що пройшло теплову обробку і стерильно запаковано, воно може викликати не тільки кишкові розлади, а й інфекційні захворювання. Такі ягоди, як полуницю, малину та суницю необхідно мити особливо ретельно. Немита чи погано промита зелень “зі свого городу” може привести до розвитку у дитини ієрсиниоза, відомого також під назвою “псевдотуберкульозу” або “мишачої лихоманки”. Навіть звичайні для дитини продукти харчування в спекотну пору року швидко псуються, а термін їх зберігання скорочується. Неприпустимо поїти дитину сирою водою, навіть джерельною або після очищення через фільтр.

Як уникнути харчового отруєння

  • Мийте руки до і після того, як доторкнулися до їжі
  • Гарячу їжу слід розігрівати й подавати в гарячому вигляді. Готуйте м’ясо і молочні продукти при температурі не нижче 70 градусів
  • Швидкопсувні продукти можна тримати при кімнатній температурі (близько 20 градусів) не більше 2-х годин
  • Якщо у спеку ви вирушили на пікнік, то час зберігання продуктів знижується до однієї години
  • Після зіткнення з сирим м’ясом посуд необхідно вимити самим ретельним чином, а обробну дошку краще відтерти жорсткою губкою
  • Під час приготування і розігрівання їжі в мікрохвильовій печі періодично помішуйте її або пробуйте, взявши продукт з різних місць, тому що температура в мікрохвильовій печі розподіляється недостатньо рівномірно
  • Перегрітий автомобіль перетворюється на справжній інкубатор мікробів. Продукти можна тримати в машині не довше, ніж час танення морозива.

Переломи і вивихи

Для маленьких дітей характерні переломи по типу “зеленої гілочки”. Просто кістки у дітей настільки гнучкі, що швидше “розщеплюються”, ніж “переламуються”. На жаль, не всі переломи можна визначити відразу. Іноді проходить якийсь час, поки батьки запідозрять, що у дитини зламана кістка. До ознак перелому кісток руки (найбільш частим) належать: біль, втрата рухливості, втрата сили, зміна форми. Постарайтеся знерухомити пошкоджену кінцівку за допомогою “шини” або простого хустки і скоріше доставити дитину до лікаря. Аналогічні дії рекомендуються при підозрі на вивих. Після іммобілізації перелому або вивиху негайно зверніться до найближчого медпункту. Самолікування неприпустимо!

Подряпини і садна

Допитливі малюки пізнають навколишній світ фізично, тому важко уявити собі, щоб дитина росла без подряпин і саден, шишок і синців. Місця порізів та подряпин важливо своєчасно промити, зупинити наявні кровотечі, прикласти холод до синців або шишки, змастити поранення зеленкою або відповідної маззю, накласти чисту пов’язку або пластир. Не менш важливо заспокоїти засмучену і налякану дитину, втішити її і “полікувати”. Не потрібно надмірно метушитися і переживати через отримані дитиною садна. Ваше занепокоєння неминуче передасться дитині. Дійте впевнено і спокійно, тоді вона теж заспокоїться.

/Files/images/dp/IMG_20220809_181526_437.jpg

/Files/images/dp/IMG_20220809_181534_286.jpg

/Files/images/dp/IMG_20220809_181535_743.jpg

/Files/images/dp/IMG_20220809_181539_299.jpg С

/Files/images/МС1.png
Поради батькам
/Files/images/zdorovie_1-001.jpg
/Files/images/1504763169.jpg

/Files/images/1444215657.jpg

/Files/images/57071598.jpg
/Files/images/МС.jpg
/Files/images/МС1.jpg
Нормативні документи

НАКАЗ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ*Я від 23.03.2016 № 234 "Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0563-16#Text

Постанова Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 305 "Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/305-2021-%D0%BF#Text

Кiлькiсть переглядiв: 577

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.